Kako mogu uštedjeti vodu?
Svaka osoba dnevno potroši do 250 litara vode.
Na svakome od nas je da smanjimo potrošnju vode uštedom nekoliko litara tijekom svojih dnevnih rutina. I to je vrlo lako! Kako bismo vam pomogli da optimizirate svoju potrošnju vode, pripremili smo nekoliko jednostavnih savjeta.
U kupaonici
Ispiranje zahoda
Postoje vodokotlići koji imaju mogućnost odabira ispiranja školjke sa 3 ili 6 litara vode. Kako biste uštedjeli vodu, uvijek je bolje koristiti ispiranje od tri litre ili kupiti vodokotlić s uređajem za štednju vode.
Pranje ruku i zubi
Ne držite otvorenu slavinu da voda nepotrebno curi. Zatvorite je dok sapunate ruke ili četkate zube kako biste izbjegli nepotrebnu potrošnju vode.
Tuširanje
Zatvorite slavinu dok se sapunate i, ako je moguće, tuširajte se jednom dnevno.
Dodatni savjet: ugradite glavu tuša s funkcijom uštede vode!
Kupanje
Napunjena kada sadrži 150-200 litara vode. Zato se radije tuširajte. Ako kod kuće imate kadu, možete ugraditi držač za tuš i zastor za tuširanje.
Uporaba ručnika
Iste ručnike koristite više puta. Nema potreba da ih bacate u pranje nakon svake uporabe.
Pazite na vrijeme
Budite brzi! Uvijek pazite na vrijeme. Ako skratite vrijeme tuširanja, uštedjet ćete vodu i novac, a imat ćete više vremena za važnije i ljepše stvari u životu.
Uporaba perilice rublja
Perite rublje samo kad je perilica puna.
Dodatni savjet: pranje tamne odjeće u hladnoj vodi štedi vodu i energiju, a vaša odjeća zadržava svoju boju.
Čišćenje kuće
Kod čišćenja kuće koristite količinu vode koja vam je doista potrebna. Nema potrebe da vodom napunite punu kantu, pola kante sasvim je dovoljno.
U kuhinji
Pranje suđa
Pranjem suđa pod tekućom vodom potrošite oko 150 litara vode! Bolje je napuniti sudoper vodom i oprati suđe u toj vodi, a zatim ga ispirati pod tekućom vodom. Tako ćete potrošiti samo 20-30 litara.
Uporaba perilice suđa
Perilice suđa obično potroše manje vode nego ručno pranje suđa. No uključite perilicu samo kad je puna.
Zagrijavanje vode
Za grijanje vode potroši se mnogo plina ili struje te vremena. Ako je moguće, koristite grijač za vodu i u njemu zagrijte potrebnu količinu vode. Tako ćete izbjeći da voda u sudoperu bespotrebno teče.
Kuhanje hrane
Kuhajte hranu u što manje vode. Time ćete zadržati više hranjivih sastojaka. Također, odaberite odgovarajuću veličinu lonca. Veliki lonci trebaju više vode za kuhanje nego što je potrebno.
Izvan kuće
Skupljanje kišnice
Ako imate mogućnost skupljanja kišnice, koristite je za zalijevanje biljaka. Time ćete uštedjeti novac i pitku vodu, a vaše će biljke dugoročnije biti lijepe i zdrave.
Uporaba prskalice za navodnjavanje
Redovito provjeravajte svoj sustav za navodnjavanje i prilagodite prskalice tako da zalijevaju samo vaš travnjak, a ne i kuću, nogostup ili ulicu.
Briga o drveću i biljkama
Dobro je oko stabala i biljaka staviti sloj malča kako bi se smanjilo isparavanje i spriječilo zagrijavanje zemlje. Organski malč također poboljšava kvalitetu zemlje i sprječava rast korova.
Zalijevanje u odgovarajuće doba dana
Zalijevajte biljke rano ujutro ili kasno navečer kad su temperature niže. Zalijevanje kad je vruće i sunčano uzaludno je jer će većina vode ispariti.